ahmadeusz |
Administrator |
|
|
Dołączył: 07 Wrz 2015 |
Posty: 3021 |
Przeczytał: 14 tematów
Ostrzeżeń: 0/7
|
Płeć: Mężczyzna |
|
|
 |
 |
 |
|
Inni tłumaczą, że panienka Miriam miała dwóch różnych mężów o imieniu Józef. Według chrześcijańskich podań panienka Miriam miała 12 lat, gdy została zaręczona z Józefem, a Józef miał lat 80:
"Na świat Maryja miała przyjść po 20 latach starań rodziców, którzy z wdzięczności za cud narodzin oddali ją kapłanom. Od tej pory żyła z nimi w świątyni, służąc Bogu. Nie wiadomo, gdzie po raz pierwszy spotkała Józefa. Według apokryfów był on wówczas wdowcem z czwórką dzieci
Zanim jednak para zamieszkała razem, Józef odwiedzał ukochaną co jakiś czas. Gdy po trzech miesiącach nieobecności dowiedział się o ciąży, przekonany, że dopuściła się zdrady. Wtedy we śnie miał ukazać mu się anioł, mówiąc: "Z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło"...
Faktycznie, przeszłość i życie Maryi przed stanem ciążą i narodzinami Jezusa nie są do końca znane. Niewiele wiadomo o jej rodzinie oraz codzienności w czasach dzieciństwa. Biblia o tym nie wspomina. Aby dowiedzieć się więcej o wczesnym życiu Matki Zbawiciela, należy sięgnąć do apokryfów. Istotną informacją jest jednak fakt, że stare pisma, o których mowa, według Kościoła nie są natchnione i w pełni wiarygodne. Kim była nastolatka, której Bóg powierzył misję?...
"W niektórych apokryfach czytamy, że przy jej narodzinach byli aniołowie, a potem promieniowała nadzwyczajnym pięknem. Pismo Święte jednak nic o tym nie wspomina" — mówi ks. dr Janusz Królikowski w rozmowie z portalem pleszew.naszemiasto.pl.,
Kiedy Maria skończyła 12 lat, uznano ją za urodziwą młodą pannę.
Była piękna. Miała około 150 cm wzrostu. Ważyła 45 kg. Miała duże ciemne oczy, jak większość Semitek, i oliwkową cerę — mówi szef watykańskiej telewizji Tele Pace, ksiądz Gariele Nannini.Małżeństwo z Józefem
Według kapłanów świątyni, w której wychowywała się Maryja, najlepszym dla niej życiowym wybrankiem, który miał strzec jej dziewictwa (ponoć ślubowała zachowanie czystości do końca życia), został Józef. Sam sposób wyłonienia kandydata na męża dla córki Joachima i Anny miał być niezwykły. Księża dokonywali testu poprzez dotknięcie kandydatów różdżką. Gdy ta spoczęła na ramieniu Józefa, zmieniła się w gołębicę, która usiadła na jego głowie. Uznano to za widzialny znak od Boga.
Opiekujący się nią kapłani uznali więc, że nadszedł czas, by wydać ją za mąż. Należy wspomnieć, że w społeczeństwie, które bardzo związane było z nakazami wiary, do zamążpójścia uważano za gotowe te dziewczynki, które skończyły 12. rok życia. Chłopcy mieli zazwyczaj 18 lat. Był jednak pewien warunek — każda narzeczona musiała być dziewicą. Jakiekolwiek podejrzenie niewierności lub nieczystości ze strony młodej panny równoznaczne było z porzuceniem jej przez "opiekuna", powrót do rodziców oraz hańbą, z którą mierzyć musiała się wtedy cała rodzina.
Kwestią sporną pozostaje jednak wiek Józefa. Apokryfy Nowego Testamentu podają, że ponownie został mężem, będąc 80-latkiem."
Jeżeli Józef faktycznie miał 80 lat w momencie zaręczenia z 12 letnią panienką Miriam to świadomość, że jego pasierb jest bękartem mogła być zbyt wielkim brzemieniem i mógł ją opuścić - umrzeć, lub odejść i wtedy w życiu panienki Miriam mógł się pojawić inny Józef, również potomek króla Dawida i stąd w Biblii mogą być dwa różne rodowody, dwóch różnych Józefów. Warto wziąć pod rozwagę również teoretyczną możliwość, że Miriam miała dwóch różnych mężów, na wzór Michal, pierwszej żony Dawida. Pierwszą żoną Dawida miała być Merab, córka króla Saula, ale tak naprawdę król Saul nie chciał się spowinowacić z Dawidem, który był coraz sławniejszym wojownikiem, ale liczył na to, że Dawid polegnie prowadząc wojny:
1 Samuela 18:17-19
Później Saul zaproponował Dawidowi:
„Dam ci za żonę moją najstarszą córkę, Merab. Musisz jednak dalej dzielnie dla mnie walczyć i prowadzić wojny Jehowy”. Powiedział tak, bo pomyślał sobie: „Lepiej, żeby nie zginął z mojej ręki. Niech zabiją go Filistyni”. Dawid odrzekł: „Co ja znaczę w Izraelu i co znaczy rodzina mojego ojca, żebym miał zostać zięciem króla?”. Ale gdy nadszedł czas, by Dawid dostał za żonę Merab, córkę Saula, okazało się, że już dano ją Adrielowi z Abel-Mecholi.
Z pierwszego małżeństwa króla Dawida nic nie wyszło, ale młodsza córka króla Saula Michal i król Saul uknuł nowy plan:
1 Samuela 18:20-27
Tymczasem w Dawidzie zakochała się inna córka Saula, Michal. Gdy doniesiono o tym Saulowi, ucieszył się. Pomyślał: „Jeśli dam mu ją za żonę, to będę mógł zastawić na niego pułapkę i zginie z rąk Filistynów”. Saul więc po raz drugi rzekł do Dawida: „Teraz zostaniesz moim zięciem”. A swoim sługom nakazał: „Powiedzcie Dawidowi w tajemnicy: ‚Spodobałeś się królowi i wszyscy jego słudzy bardzo cię polubili. Zostań zięciem króla’”. Kiedy słudzy Saula powiedzieli tak Dawidowi, on odparł: „Czy wydaje wam się, że można tak po prostu zostać zięciem króla? Przecież jestem człowiekiem biednym i mało znaczącym”. Słudzy przekazali te słowa Dawida Saulowi. Na to Saul rzekł: „Powiedzcie Dawidowi tak: ‚Król nie chce opłaty za narzeczoną, tylko 100 napletków filistyńskich, żeby wziąć odwet na wrogach króla’”. Saul uknuł tę intrygę, bo chciał, by Dawid zginął z rąk Filistynów. Słudzy Saula powtórzyli te słowa Dawidowi, a jemu spodobał się pomysł, żeby zostać zięciem króla. Zanim upłynął wyznaczony czas, Dawid wyruszył ze swoimi ludźmi przeciwko Filistynom. Zabił 200 mężczyzn, obciął im napletki i wszystkie przyniósł królowi, żeby zostać jego zięciem. Wtedy Saul dał mu za żonę swoją córkę Michal.
Dawidowi plan się spodobał. Morduje 200 mężczyzn, okalecza zwłokom penisy i dostaje Michal za żonę, ale król Saul nie był zadowolony z tego obrotu sprawy. Bierze sprawy w swoje ręce i Dawid zaczyna uciekać biorąc sobie po drodze kolejne żony. Również Michal zyskała nowego męża:
1 Samuela 25:39-44
Dawid usłyszał, że Nabal umarł, i rzekł: „Błogosławiony niech będzie Jehowa, który przeprowadził sprawę sądową dotyczącą mej zniewagi, by mnie uwolnić z ręki Nabala, i powstrzymał swego sługę od zła, a zło Nabala zwrócił Jehowa na jego głowę!” I Dawid, posławszy, zaproponował Abigail, że ją pojmie za żonę. Toteż słudzy Dawida przyszli do Abigail do Karmelu i powiedzieli jej tak: „Dawid przysłał nas do ciebie, bo chce cię pojąć za żonę”. Natychmiast wstała i pokłoniwszy się twarzą ku ziemi, rzekła: „Oto twoja niewolnica jest służebnicą do obmywania stóp sługom mego pana”. Potem Abigail śpiesznie wstała i pojechała na ośle, a pięć jej służących szło za nią; towarzyszyła więc posłańcom Dawida i później została jego żoną. Dawid wziął też Achinoam z Jizreel; i obie zostały jego żonami. Saul zaś dał Michal, swą córkę, żonę Dawida, Paltiemu, synowi Laisza, pochodzącemu z Gallim.
Michal też nie próżnowała i urodziła 5 synów Adrielowi, mężowi swojej siostry Merab. Później tych synów Dawid, który w międzyczasie został królem Izraela wydał na śmierć by wywiązać się z politycznych zobowiązań wobec Gibeonitów.
2 Samuela 21:8, 9
Król wziął więc obu synów Ricpy, córki Aji, których ona urodziła Saulowi: Armoniego i Mefiboszeta, jak również pięciu synów Michal, córki Saula, których ona urodziła Adrielowi, synowi Barzillaja Mecholatyty. Potem wydał ich w rękę Gibeonitów i ci wystawili ich na górze przed obliczem Jehowy, tak iż tych siedmiu padło razem; a zostali uśmierceni w pierwszym dniu żniwa, na początku żniwa jęczmienia.
Historię tę przytoczyłem by uzmysłowić czytelnikom jakie zawiłe bywają pokrewieństwa w Izraelu i że teza o dwóch różnym mężach Miriam nie jest pozbawiona podstaw i te dwa różne rodowody mogą być prawdziwe, chociaż niekoniecznie kompletne co już wcześniej wykazałem. |
|